Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo, Arama Motoru optimizasyonu yani arama motorları sonuçlarında ön sırada çıkma tekniğidir. Arama motorlarının arama sonuçlarında ilk sayfalarda çıkmak için yapılan çalışmanın tamamına seo denilmektedir. Bu çalışma uzun ve meşakkatli bir süredir.

Seo nasıl yapılır?
Seo sitenizin rekabet ettiğiniz sitelere göre arama motoru sonuçlarında daha önce gösterilmesidir. Bunun için yapılması gereken en önemli faktör bunun yapılış itibari ile doğal yollardan ve gerçek tekniklerle yapılmasıdır. Arama motorlarına girebilmek için hile yapılmaması gerekmektedir. Unutmayınız ki bir arama motorunu kandırabilmeniz kolay bir işlem değildir. Kandırdığınızı zannettiğiniz çoğu zaman arama motoru sayfalarınızı banlamış olabilir. Gelişen ve büyüyen rekabet beraberinde seo danışmanlarını ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Bu yüzden firmalar da sitelerini seo danışmanlarının ellerine bırakmaya başlamıştır. Digital ortamda artan rekabet eksiklerin derhal kapanması gerektiği gerçeğini beraberinde ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden Seo çalışmasının önemi daha da artmış bulunmaktadır.

Firmanız veya ürünleriniz için seo çalışması yaptırmayı düşünmeye başladıysanız, size gerekli olan ilk şey bir seo danışmanı olacaktır. İyi bir seo danışmanı ile firmanızı arama motorlarının sonuçların da ön sıralara çıkarabilirsiniz.

 

Erman Tektaş
Google Seo Danışmanı

Sosyal medya yönetimi nedir?
Sosyal medya yönetimi, markanızın sosyal medya üzerindeki büyüyen rekabet ortamında pr ve tanıtım stratejisinin belirlenmesidir. Bu strateji belirlenirken dikkat edilmesi gereken hususlar; marka bilinirliği, hedef kitle belirlenmesi, rakipleri iyi analiz edebilme ve sosyal medya hesaplarını iyi yönetebilmedir.

Sosyal medya yönetimi sosyal medya hesaplarınızı kullanmak demek değildir. Sosyal medya yönetimi sizi takipçilerinize daha iyi ifade edebilecek çözümlere kavuşturmaktır. İyi bir sosyal medya yönetimi için markalar genellikle sosyal medya danışmanlarına yönelmeye başlamışlardır. Çünkü sosyal medya iki taraflı etkileşimin en gerçekçi yanıdır. Yaptığınız bir etkiye hemen reaksiyon görebileceğiniz canlı bir ortamdır sosyal medya. Böyle bir durumda herkes markasını kusursuz yönetmenin ve ifade etmenin uğraşındadır.

İyi kurgulanmış bir sosyal medya yönetimi ile markanız sosyal medya da çok daha hızlı bir büyüme ve yaygınlaşma sürecine girebilir. Bu da size daha ucuza daha fazla etkileşim imkanı sunar. Rekabetçi sosyal medya ortamında zayıf bir imaj çizmemek için sosyal medya yönetiminizin çok iyi kurgulanması gerekmektedir.

 

Erman Tektaş
Sosyal Medya Danışmanı

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) arama motorlarının sitenizi search ederken kullandıkları tekniğe verilen addır.İngilizce kısaltması da SEO’dur. Bir internet sitesi inşa edilirken mutlaka arama motorlarının SEO kriterlerine göre dizayn edilmelidir. Arama motorları algoritmaları ile uyumlu çalışmayan web sitelerini arama sonuçlarında ön plana çıkarmazlar. Bir web sitesi ne kadar arama motoru optimizasyonu algoritmasına göre dizayn edilirse arama motorları onu  o kadar hızlı indekslemeye başlar ve arama sonuçlarında ön sıralarda gösterir.
Arama motoru optimizasyonu kendi içinde ikiye ayrılır.

 • Site içi seo
 • Site dışı seo

Yukarıda da söylediğimiz gibi Seo site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi seo sitenizi dizayn ederken uymanız gereken kriterlerin tamamını kapsar. Bu da arama motorlarının sitenizi daha iyi anlaması anlamına gelir.

Site dışı seo ise daha fazla aşaması olan bir yöntemdir. Burada amaç sitenize bağlantılar vermek, benzer kategorideki sitelerden link alışverişi yapmak gibi. Fakat en çok dikkat edilmesi gereken husus arama motorlarında illegal yöntemlerle ön plana çıkma hatasına düşmemektir. Bazı yöntemlerle sitenizi arama motorlarında ön sıralara çıkarmak isterken çoğu zaman haberiniz olmadan arama motorları tarafından indekslerden çıkartılırsınız. Çünkü bu yöntemler arama motoru robotlarını kandırmayı başaramazlar ve sitenizi hatta domaininizi banlatmanıza neden olurlar. Unutmayın arama motorları kendileri sitenizi ön sıralara taşırlar bunun karşılığında sizden istedikleri sadece, anlaşılır ve yalın bir site dizayn etmenizdir.

Arama motoru optimizasyonu uygulanması bakımından biraz uzun bir süreci kapsamaktadır. Bunun nedeni ise iyi bir seo için detaylı ve titiz bir çalışma yapılması gerektiğidir. Doğru kurgulanan bir çalışma neticesinde siteniz tüm arama motorları ile uyumlu çalışabilir ve belirlenen kategorilerde ön plana çıkartılabilir.

 

Erman Tektaş
Google Seo Danışmanı

 

 

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, tek taraflı bilgi paylaşımı yapılan internet ortamında, karşılıklı bilgi paylaşımı yapılmasını sağlayan sitelere verilen isimdir. Doğru kullanıldığı sürece sınırsız faydaları olabilecek bir medya ortamıdır. Amacın bilgi paylaşımı olması ve hedeflenen kişilere ulaşılması hedeflendiği sürece sosyal medya hem şahsi hem ticari alanda vazgeçilmez bir paylaşım kaynağıdır.

Bugün internette kullandığımız yaklaşık 75 adet sosyal medya sitesi mevcuttur. Sürekli gelişen teknoloji ile sosyal medya sadece web sitesi değil uygulama olarak mobil cihazlarımıza, tabletlerimize ve hatta akıllı televizyonlarımıza bile giriş yapmayı başardı. Bu da sosyal medyanın hayatımızda ki önemini ve meşgul ettiği zaman birimini daha da çok arttırmasına neden oldu.

Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde yaklaşık 3 milyar internet kullanıcısı bulunuyor. Bunun %70 i de sosyal medya kullanıcısı. Ülkemiz de sosyal medya ve internet kullanımın da dünyanın önce gelen ülkeleri arasına girmeyi başarmış durumda. Şöyle ki; 80 milyon nüfuslu ülkemizde 40 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam da bizi dünyada sosyal medyayı aktif kullanan ülkeler sıralamasında ön sıralara taşımaya yetiyor.

Ülkemizde sosyal medya kullanımı daha çok şahsi hesaplardan oluşmaktadır. Ticari sosyal medya kullanımı ve sosyal medyadan ticari olarak faydalanma bilinci ülkemizde henüz tam oturmamış durumdadır. Markaların sosyal medya hesapları çoğu zaman danışmanlar ve danışman şirketleri tarafından yönetilmektedir. Bireysel olarak sosyal medya kullanımın da ise çok aktif bir durumdayız. Çoğu kullanıcının en az 3 ayrı sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Yine büyük bir miktar kullanıcının da yaklaşık 10 ayrı sosyal medya hesabı bulunmaktadır.

En çok kullanılan sosyal medya siteleri;

 1. Facebook
 2. Twitter
 3. WordPress
 4. Badoo
 5. Windows Live
 6. İnstagram
 7. Myspace
 8. Google Plus
 9. Friendster
 10. Flickr

İnsanlar sosyal medya ortamında daha çok arkadaşlarını bulacağı ve yeni arkadaşlar edineceği siteleri tercih ediyorlar. Bu yüzden en çok kullanılan siteler arasında ilk sırayı facebook oluşturmaktadır. Ülkemizde hızla artan sosyal medya kullanımı gün geçtikçe daha bilinçli ve daha faydalı kullanma yönünde ilerlemektedir. Bu da bir süre sonra sosyal medya nın faydalı hale gelebileceğini göstermektedir.

 

Erman Tektaş
Sosyal Medya Danışmanı

Google Seo Nedir?

Google Seo kelime olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Google aramalarında ön plana çıkmak için yapılan bir çalışma türüdür. İnternet ortamında başarılı olmak ve kolay ulaşılabilir olmak isteyenler için vazgeçilmez bir araçtır.

Google da nasıl öne çıkılır?, arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır?
Google seo önemini hergün daha fazla arttırdıkça beraberinde Google seo uzmanlığını da bir sektör haline getirdi. Bu da Google seo uzmanlarına ihtiyaç duyulmasını neden oldu. Google seo uzmanı sitenizi çok fazla bütçe ayırmadan doğal yollarla ön plana çıkarmaya yardımcı olan kişidir. Reklam vermeden Google algoritması ile uyumlu çalışan bir web sitesi her zaman diğer web sitelerine göre Google arama motorlarında daha fazla ön planda bulunur.
Google algoritması nedir?
Google şüphesiz dünyanın en büyük arama motorlarının başında gelmektedir. Bu da kendisini vazgeçilmez kılmaktadır. Firmalar Google ın arama sorgularında büyük bir rekabet içine girerken Google bu rekabeti kullanıcı dostu adı altında yönlendirmeye başladı. Google ın amacı burada her zaman kullanıcılara doğru ve kolay bir şekilde arama sonuçlarını vermek olmuştur. Bu doğrultuda Google algoritması ile birlikte ortaya bazı kriterler çıkmıştır. Bu kriterlere uyan firmalar da Google seo da bir adım öne geçmiştir.
İki çeşit Google seo vardır. Site içi Google seo ve site dışı Google seo. Web sitenizin arama motoru optimizasyonuna uygun olması kadar diğer web siteleri tarafından da desteklenmesi çok önemlidir. Ama sizi destekleyen sitelerin de Google arama motoru optimizasyonları iyi olmak zorunda.

Bu ve benzeri örneklerle firma veya ürünlerinizi Google da ön sıralara çıkarmanız mümkündür. Fakat ihtiyacınız olan sizi arama motoru optimizasyonlarında ön sıralara taşıyacak iyi bir Google seo danışmanıdır.

Erman Tektaş
Google Seo Danışmanı

Web Tasarım

Kurumsal veya kişisel web sayfası hizmetleri.

Kurumsal, kişisel, blog, portfolyo, e-ticaret ve benzeri her türlü web site hizmeti tarafımızdan verilmektedir. Web sitesi yaparken kurumunuzun ya da şahsınızın ulaşmak istediği hedef kitleye ve sektöre uygun analizler yaparak rekabet politikası gözetilerek olabildiğince özgün ve benzersiz bir çalışma yapmaya çalışmaktayız. Sizi internet ortamında müşterilerinize en anlaşılabilir şekilde ifade etmeye çalışıyoruz. Web sitelerimiz Google dostu olup neredeyse tüm Google servisleri ile entegre halindedir.

Web site sahiplerinin kendi güncellemek istedikleri bilgileri kolayca düzenlemeleri için basit arayüzlü paneller kullanılmaktadır. Metin, görsel ve multimedya içerik eklemek isteyen kullanıcılar panelden bunu kolayca yapabilmektedir.

Unutmayın web sitesi firmanızın internet ortamında ki kimliğidir. Ve sizi tanımayan insanlar önce web sitenize bakarak hakkınızda fikir sahibi olmaya çalışırlar.

İçerik Yönetimi

İçerik yönetimi, firmaların ürünlerini internet ve sosyal medyayı kullanarak müşterilerine ulaştırmak için kullanmaları gereken en önemli yöntemdir. İyi bir içerik yönetimi ile ürünlerinizi daha hızlı ve daha az maliyetle müşterilerinize sunabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hususların başında içeriği en doğru şekilde müşterilerinize ifade edebilme becerisidir. Ne kadar yalın ve anlaşılır olursanız o kadar başarılı olursunuz. Bir bakıma etkileyici bir sunuş şeklidir içerik yönetimi.

İçerik yönetimin de amaç satış olduğu kadar sosyal medyada pazarlama alanını da genişletmek olmalıdır. Bu şekilde planlanan bir içerik yönetiminde hedef müşteri sayısı sürekli artış gösterecektir. Bu da firmanıza hergün yeni kişilere satış yapma olanağı sağlayacaktır.

İçerik yönetimi sadece e-ticaret demek değildir. İçerik yönetimi internetten satış yapmak da değildir. İçerik yönetimi, ürettiğimiz veya hazır aldığımız, ticaretini yaptığımız ürünlerimizi özellikle sosyal medyayı aktif kullanarak daha fazla insana anlatabilmektir. Bir bakıma marka bilincini arttırmak da denilebilir. Bu açıdan bakarsak marka yönetimini de işin içine dahil edebiliriz. Bu şekilde bir yapı ile marka yönetimi ve pazarlama stratejisini aynı anda yapmış olursunuz.

Doğru içerik yönetimi ve pazarlama stratejisi ile ürünlerinizi kısa süre içinde milyonlarca olan internet kullanıcılarının beğenisine sunma imkanı yakalamış olursunuz. Bu sayede marka bilinci de internet kullanıcısı içinde seçilmişi olan hedef kitlelerinize bildirilmiş olacaktır.

Erman Tektaş
Sosyal Medya Danışmanı

Google Seo Danışmanlığı

Pazarlama ve satış rekabetinin internet ortamında ki karşılığı Google Seo olarak adlandırılır. Firmaların özellikle ürün bazındaki rekabetleri arama motorlarında ön sıralara çıkmak için müthiş bir performans sergilemektedir. Firmalarını sanal ortamda da zirveye taşımak isteyen firma sahipleri bu konuyu genelde seo danışmanlığı ile çözmeye başlamıştır. Seo Danışmanlığı firmalara rakipleri ile rekabet etme konusunda destek vermektedir. İyi bir seo danışmanının kozu çalıştığı firmayı veya onun ürününü arama motorlarında öne çıkarmayı vaad etmektir.

Seo Danışmanlığı arama motorlarının kullanım hacminin genişlemesiyle ortaya çıkmış bir sektördür. Fakat internet ortamında rekabetin gerisinde kalmamak için ilk yapılması gereken işlerin de başında gelmektedir. Web sitesi seo ile desteklenmeyen bir firmanın kendi sektöründe internet üzerinde rekabet etmesi neredeyse mümkün değildir. Seo ya eşdeğer olarak firmalar internetten reklam vermeyi de tercih edebiliyor, fakat bu sürekli etkisi olan bir yöntem değildir. Reklam verdiğiniz sürece rekabete ortak olabilirsiniz, ama reklam bütçesini durdurduğunuz andan itibaren rekabet ortamından kaybolmuşsunuzdur demektir. Çünkü reklam vermek anlık bir çözümdür. Seo Danışmanlığı ise uzun soluklu bir çözüm şeklidir.

Sonuç olarak, sanal ortamda firmasının ürün ve markalarını rakiplerinden daha hızlı pazarlamak isteyen firma yöneticilerinin ilk atması gereken adımların başında arama motoru optimizasyonu gelmektedir.  Google bir site ile optimize olmak için bazı kriterlere önem vermektedir. Bunların içinde özgün içerik, doğru kodlama, anlaşılır içerik, sektörel analiz, diğer sitelerce desteklenen bir site olma, index, pagerank, keyword gibi faktörleri gözetmektedir. Eğer siteniz gerçekten Google kriterlerine uyuyorsa Google tüm arama motorlarında sitenize bir ivme kazandırmaya başlayacaktır. Google sitenize ivme kazandırmaya başladığı anda arama motoru optimizasyonu  doğru kurgulanmış ve markanız artık rekabete hazır demektir.

 

Erman Tektaş
Google Seo Danışmanı

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanı ne yapar? sosyal medya danışmanlığının açılımı nedir?
Günümüz teknolojisinin hayatımıza dahil ettiği sosyal medya mecraları o kadar çok yaşantımıza girdiki, bu da beraberinde sosyal medya danışmanlığı adında bir sektör oluşmasına neden oldu.

Sosyal medya danışmanlığı ne demektir?
Sosyal medya danışmanı firmanızın veya markanızın sosyal medya planlamasını yapıp yöneten kişidir.
Kısa bir cümle ile söylemiş olabiliriz ama aslında çok iyi bir analiz ile hedef kitle planlaması ile başlanması gereken bir iştir. Sosyal medya danışmanı markanızın sosyal medya da hitap edeceği kişileri belirleyip o kişilere kendinizi daha iyi ifade etmenize yardım eden kişidir. Şöyle ki markanızla ilgili olan bir sürü insan var fakat hepsine birden etkili bir yoldan ulaşmayı başaramıyorsunuz, işte burada sosyal medya danışmanlığının önemi ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya danışmanı bir bakıma elindeki veri ile, düşük bütçelerle daha fazla insana reklam yapma stratejisi oluşturmalıdır. Ancak bu ve benzeri hamlelerle sosyal medyayı kendinize faydalı hale getirebilirsiniz.

Markanız sosyal medya danışmanlığı ile sosyal mecralarda çok yüksek etkileşimler yakalayabilir. Bunun için markanızı ve markanızın hedef kitlesini iyi analiz edecek bir sosyal medya danışmanı ile çalışmak firmanız için faydalı olabilir.

 

Erman Tektaş
Sosyal Medya Danışmanı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Hızla ilerleyen internet teknolojisi ile birlikte sosyal medya hayatımızın büyük bir bölümüne girmiş bulunmaktadır. Sayısı milyonlarla ifade edilen sosyal medya kullanıcıları da doğal olarak hedef kitle haline gelmektedir. Firmalar ve markalar için de en önemlisi sosyal medyayı kullanarak hedef kitlelerine daha çabuk ve daha az maliyetle ulaşmaktır.

Bu noktada Sosyal Medya Danışmanlığı devreye girmektedir. İyi bir marka yönetimi ve iyi bir hedef kitle analizi ile markanızı çok daha büyük bir kitleye tanıtma şansını yakalayabilirsiniz.

Markaların sosyal medya planlamaları ve hedefleri en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Planlaması hedef kitle analizine göre yapılan bir markanın sosyal medyada ki bilinirliği ve etkileşimi kesinlikle daha başarılı olacaktır. Burada bir diğer önemli faktör ise markanın sosyal medyada kendisini ne kadar doğru ve anlaşılır bir şekilde ifade ettiğidir.

Profesyonel bir yaklaşım ile, iyi analiz edilmiş olan hedef kitlesine ulaşmak isteyen, doğru planlanmış bir marka yönetimi ile sizler de sosyal medya da markanızı güçlü bir etkileşime sahip hale getirebilirsiniz.

Erman Tektaş
Sosyal Medya Danışmanı